علمای قدیم برای دسترسی به کتب و نگهداری آنها خیلی زحمت می کشیدند. اما امروزه به برکت نرم افزارها می توانیم به حجم عظیمی از منابع، به سادگی دسترسی داشته باشیم. نرم افزارهای مرکز نور، از جمله این نرم افزارها هستند و عموما طلبه ها با آنها آشنایی دارند. برخی از امکانات نرم افزارهای مرکز نور که برایم جالب بود را خدمتتان معرفی می کنم. احتمالا برای طلبه های سال اول و دوم مفید باشد.

آیات در کتب

بعضا ممکن هست برایمان سوال شود که کتب ادبی، ناظر به یک آیه خاص چه نکاتی را مطرح کرده اند؟ از طریق سربرگ «آیات در کتب» که در نرم افزار «ادبیات عرب» نور موجود هست می توانیم آیه مدنظرمان را انتخاب کنیم سپس در موارد یافته شده، کتاب موردنظر را پیدا کنیم.

فهرست شخصی تفاسیر

در باب اول کتاب مغنی، برخی اوقات استاد به چند تفسیر ارجاع می دهند یا اصلا خودمان کنجکاو هستیم که ببینیم برخی تفاسیر، نسبت به یک مفرد یک آیه چه نظراتی داده اند. در این صورت می توانیم در نرم افزار «جامع التفاسیر» نور یک فهرست شخصی از تفاسیر مدنظرمان ایجاد کنیم تا در مواقع لزوم به راحتی بتوانیم به آنها دسترسی داشته باشیم. ایجاد فهرست شخصی، رجوع به چند تفسیر مشخص را سرعت می بخشد.

کتب مرتبط با لمعه

گاهی در درس لمعه می خواهیم بدانیم که حواشی لمعه ناظر به یک مطلب چه نظری داده اند. در این صورت می توانیم از امکان «کتب مرتبط» در نرم افزار «جامع فقه اهل بیت علیهم السلام» استفاده کنیم. برای این امکان، بعد از انتخاب کتاب لمعه با حواشی مرحوم کلانتر، روی صفحه مطلب کتاب، راست کلیک کرده و گزینه «کتب مرتبط» را انتخاب می کنیم. با این امکان می توانیم به راحتی به کتب حواشی که ذیل یک مطلب لمعه نظری داشته اند دسترسی داشته باشیم.

پیدا کردن معانی اصطلاحات علوم

معمولا در نرم افزارهای مرکز نور، کتب فرهنگ اصطلاحات وجود دارد؛ مثلا «کتاب موسوعه امیل بدیع یعقوب» در نرم افزار ادبیات یا «کتاب فرهنگ اصطلاحات منطقی» در نرم افزار منطق یا کتب متعدد «فرهنگ اصطلاحات اصولی» در نرم افزار جامع اصول فقه. با جستجو کردن اصطلاح مدنظرمان و انتخاب کردن کتاب فرهنگ اصطلاحات از بین نتایج، می توانیم معنای اصطلاح مدنظرمان را پیدا کنیم.

کتاب شناسی و آشنایی با مولف

یکی از موارد ذیل تاریخ هر علم، آشنایی با کتب مهم و چرایی تالیفشان و سایر ویژگی های آنها می باشد. معمولا در نرم افزارهای نور، امکان آشنایی با کتاب و مولف کتاب وجود دارد. گاها در رجوعات مان نگاهی به این بخش هم داشته باشیم.

شما چه نکات جالبی در نرم افزارهای طلبگی سراغ دارید؟