مواضع انتخاباتی بسیج مدرسه معصومیه قم که در بیانیه اعلام موجودیت ستاد گفتمانی دولت جوان انقلابی درج شده است، ماحصل یک ماه و نیم گفتگو و هم فکری با طلاب و اساتید و کارشناسان بوده و سعی شده است اهم مسائل مردم و کشور در آن مورد توجه قرار گیرد لذا تا حدودی می تواند نقشه ای جامع برای عملیات گفتمانی در انتخابات ۱۴۰۰ باشد.

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و درود بر محمّد و آل محمّد

ملت مؤمن و شهیدپرور ایران اسلامی، حوزویان
و دانشگاهیان، طلاب گرامی و دانشجویان عزیز؛

انتخابات در جمهوری اسلامی، از مظاهر مردم‌سالاری دینی است. هزاران سال قدرت در این کشور توسط ظالمان و قلدران و با زور شمشیر و سرنیزه جابجا می‌شد و مردم در تعیین سرنوشت خویش حقی نداشتند. باعث افتخار است که به برکت انقلاب اسلامی و تحت هدایت فقیه عالیقدر، امام خمینی رحمه الله علیه، عنصر اراده ملی که جان مایه پیشرفت همه جانبه و حقیقی است در کانون مدیریت کشور قرار گرفت و میزان، رأی ملت گردید.
اینک در دهه پنجم انقلاب اسلامی، مسیری پر فراز و نشیب را پشت سر گذاشته‌ایم. فرزندان ایران اسلامی بعد از باور کردن شعار «ما می‌توانیم» از عرصه دفاع مقدس تا عرصه علم و فناوری، سنگرهای بی‌شماری را فتح کرده‌اند. این مهم در کنار حجم بالای ظرفیت‌های طبیعی و انسانی کشور، نوید آینده‌ای درخشان را می‌دهد. آینده‌ای بر مبنای معنویت، عقلانیت و عدالت و آینده‌ای که در شأن ملت مؤمن و غیور ماست و الگو و نقطه امیدی خواهد بود برای مستضعفان جهان و نشان خواهد داد که در مقابل مستکبران عالم نه تنها می‌توان ایستاد بلکه می‌توان به مرزهای پیشرفت و آبادانی دست یافت.
آری، ایران اسلامی، مرکز چنین تحوّلی در عالم گردیده است و جبهه استکبار که در غروب خود به سر می‌برد، درصدد است که ما را از پیگیری «مسیری جدید در عالم» پشیمان کرده و به اولویت‌های دست چندم مشغول گرداند. ملت مؤمن ایران اسلامی که هزاران جوان رشید خود را در این مسیر نورانی تقدیم نموده است، شایسته آن نیست که درگیر مشکلات قابل حلّ اقتصادی باشد. مشکل، ناشی از رویکردها و سازوکارهای غلط است. مشکل از آنجاست که به جای تفکر «اعتماد کردن به منابع سرشار و همّت جوانان ایرانی»، تفکر «پیدا کردن راه حل ها در خارج» اولویت پیدا کند. مشکل از آنجاست که انقلابی که با قدرت مردم به پیروزی رسید و هشت سال در برابر جهان‌خواران ایستاد، برای ادامه راهش ظرفیت مردم در فرهنگ و اقتصاد و سیاست، در مقابل کانون‌های قدرت و ثروت به حاشیه رود. مشکل از آنجاست که حتی در بین مدعیان انقلابی گری، به جای هم افزایی برای اصلاح رویکردها و سازوکارها، قدرت‌طلبی مقدم شود.
انتخابات، شب قدر نظام اسلامی است و مقدرات مدیریتی کشور را رقم خواهد زد. در این عرصه باید انفعال را کنار گذاشت. در شرایط فعلی کشور، باید فارغ از جناح‌بندی‌های میان تهی سیاسی، خیزشی عمومی برای تبیین گفتمان انقلاب اسلامی و مسائل برآمده از آن توسط جوانان انقلابی و با کمک کارشناسان متعهد رقم بخورد. نباید اجازه داد که انتخابات، درگیر مسائل و دوگانه‌های تحمیلی و تخیّلی شود. اساسا در بستر چنین کنش آگاهانه و فعال و فراگیر است که می‌توان هم‌افزایی حقیقی نیروهای انقلابی را برای حلّ مشکلات مردم شکل داد و به بهبود پایدار وضعیت کشور امید داشت. لازم است جوانان انقلابی، به جای دعواهای سیاسی، با در دست داشتن شاخص‌های برآمده از گفتمان انقلاب اسلامی و فهم اولویت‌های روز جامعه و با چشمانی باز وارد صحنه انتخابات و مسائل آن اعم از ترویج شرکت در انتخابات و تبیین شاخص‌های انتخاب اصلح و سنجش عیار نامزدها شوند.
بسیج طلاب مدرسه علمیه معصومیه قم برای انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری، در این مسیر گام برخواهد داشت. مواضع ما با الهام از سخنرانی امام خامنه‌ای حفظه‌الله در ابتدای سال و هم‌اندیشی با طلاب و اساتید و کارشناسان، به شرح ذیل اعلام می‌گردد:
۱- معتقدیم در حال حاضر مسئله، بودن یا نبودن برجام نیست بلکه مسئله، «خنثی کردن تحریم‌ها» است. با وجود نظر کارشناسان اقتصادی مبنی بر اینکه حدود هفتاد درصد مشکلات اقتصادی ربطی به تحریم‌ها ندارد بلکه ریشه آن‌ها در داخل است، این خطر وجود دارد که مجددا کلید خارجی بر کلید بومی اولویت پیدا کند. همچنین نگرانی دیگر این است که برجام‌سازان و حامیان آنها، سرمایه اجتماعی حاصل از تجربه برجام و غیرقابل اعتماد بودن آمریکا و عمّال او را بر باد دهند و مواضع قطعی و تصریح شده را نادیده بگیرند و در شرایطی که کشور آماده «رهایی از تفکر تکیه به خارج» و «پرداختن به ریشه‌های داخلی مشکلات» شده است مجددا با کمک بوق‌چی‌های داخلی و خارجی‌شان، راه حل خارجی را اولویت داده و مسیر اشتباه را در پیش گیرند. خطر جدی آن است که بی‌توجه به ظرفیت گسترده کشورهای منطقه و جهان اسلام و دولت‌های همسو با جمهوری اسلامی برای شکل‌دهی بازار و جبهه مستقل سیاسی و اقتصادی، ارتباط با دنیا، در آمریکا و عمّال او و مذاکره با آنها خلاصه شود.
۲- می‌بایست در ذیل الگوی اقتصاد مقاومتی، ساماندهی مردمی برای «اقتصاد مردمی» شکل بگیرد. در حال حاضر، برجسته شدن کانون‌های انحصار در اقتصاد و به حاشیه رفتن سرمایه و اراده عموم مردم نگران‌کننده است. سرمایه‌داری افسارگسیخته، فرهنگ و سیاست را هم از مسیر صحیح منحرف خواهد کرد؛ چنان که کرده است. اقتصاد مردمی با اقتصاد اعانه‌ای و اقتصاد سرمایه‌داری متفاوت است. در اقتصاد مردمی، دولت با کمک خود مردم برای عاملیت سرمایه و اراده عموم مردم (از پیرزن روستایی گرفته تا خانواده‌ای شهری و تا بنگاه‌های متوسط و بزرگ) بسترسازی می‌کند، نه اینکه تمرکز صرفا بر بنگاه‌های بزرگ اقتصادی باشد. در اقتصاد مردمی، تنها مرکزنشینان طبقه متوسط، محور پیشرفت نخواهند بود بلکه حق سیستان و اهواز و کرمانشاه و روستانشینان و نوار مرزی و کولبران نیز ادا خواهد شد.
۳- عدالت، در صدر هدف‌های اولیه همه بعثت‌های الهی است. نظام اسلامی، گام‌های موثری در عدالت اجتماعی و توزیع عمومی امکانات برداشته است. اما وضعیت موجود عدالت اجتماعی در شأن این نظام مقدس نیست. مسئولین جمهوری اسلامی باید از شکاف‌های عمیق طبقاتی، به شدت بیمناک باشند و نباید با ویژه‌خواران و فریب‌گران اقتصادی مماشات کنند. مردم نشان داده‌اند که مشکلات را تحمل می‌کنند اما از فساد و تبعیض شکایت دارند. به راستی، چه شده است که اختلاف حقوق سی برابری در جمهوری اسلامی قانونی شده است؟! آیا مدیرانی که عادت به ویژه‌خواری و ویژه‌نشینی کرده‌اند می‌توانند با فقر و فساد و تبعیض مدیریتی، اقتصادی، آموزشی و بهداشتی مبارزه کنند؟! آیا مردم دوردست‌ترین نقاط کشور در محاسبات این مدیران، جایگاهی دارند؟!
۴- ما مسائل فرهنگی را بن‌مایه پیشرفت کشور می‌دانیم. متأسفانه غلبه فرهنگ و تفکر «خودباختگی» و «عدم اعتماد به ظرفیت‌های داخلی» و «به حاشیه رفتن عموم مردم» ضربات جدی را در مسیر حرکت انقلاب اسلامی ایجاد نموده است. امید است با شکل‌گیری دولت جوان انقلابی، حرکت در مسیر «تحقیر ملت» متوقف شود و فرهنگ «ما می‌توانیم» و «عزت» احیا شود. به راستی که جهانیان هم با دولتی که مظهر عزت و توانمندی و استقلال است، تعاملی بهتر خواهند داشت تا با دولتی که خودباختگی و ضعف را به نمایش می‌گذارد.
۵- ما امیدبخشی را نخستین و ریشه‌ای ترین جهاد خود می‌دانیم. ما هر گونه تحلیلی که منجر به ناامیدی و انفعال شود را به شدت محکوم کرده و معتقدیم که ظرفیت‌های بکر و ناب طبیعی و انسانی کشور بسیار فراتر از مشکلات موجود است. البته باید به این ظرفیت‌ها اعتماد کرد و برای بُروز آنها برنامه داشت.
۶- ما معتقدیم در گام دوم انقلاب اسلامی، برای پیشرفت در عرصه‌های فرهنگ، اقتصاد و سیاست، باید «عموم مردم و جوانان» به میدان بیایند. آری، این سنّتی الهی است که «إنّ الله لایغیّر ما بقوم حتّی یغیّروا ما بأنفسهم» (سوره رعد، آیه ۱۱). دولت جوان انقلابی باید بسترساز چنین اتفاقی باشد و فرهنگ «همه با هم» را احیا کند. لذا ما تفکراتی که مبتنی بر آن است که حل مشکلات کشور تنها از یک شخص خاص ساخته است و یا اینکه صرفا گروهی خاص باید به میدان بیایند را نفی می‌نماییم.
۷- لذا از نظر ما، دولت جوان انقلابی، دولتی است که برنامه و اراده داشته باشد تا با پیگیری راهبرد خنثی کردن تحریم‌ها، توجه را از خارج به داخل برگرداند و با مبارزه با فساد و تبعیض، اقتصاد مردمی را ساماندهی کند. لازم است سابقه نامزدها و برنامه‌هایشان و کارشناسانی که آنان را همراهی می‌کنند، با این نگاه بررسی شوند و به صِرف شعارهای انتخاباتی اکتفا نشود. تنها راه علاج دردهای مزمن در مدیریت اجرایی کشور را شکل گیری چنین دولتی می‌دانیم و امید است با چنین دولتی، هوایی تازه در کشور دمیده شود.
ما وظیفه خود می‌دانیم که در ایام باقی مانده تا انتخابات ۱۴۰۰، هفت مورد یاد شده را با کمک کارشناسان متعهد، از طریق برنامه‌های مختلف و حضور در جمع‌های مردمی تبیین نماییم و کمک کنیم مسائل حقیقی گفتمان انقلاب اسلامی در برهه کنونی شناخته شوند و میدان به دوگانه‌های تحمیلی و جعلی داده نشود. همچنین تلاش خواهیم کرد تا مواضع نامزدهای مختلف را نسبت به این مسائل مطالبه کرده و منتشر نماییم. وظیفه خود می‌دانیم پس از انتخابات نیز فارغ از نتیجه، در کنار مردم باشیم و برای تحقق موارد گفته شده تلاش و مطالبه نماییم. ما تلاش خود را برای شناخت و عمل به وظیفه‌مان انجام خواهیم داد و معتقدیم «و الذین جاهدوا فینا لنهدیّنهم سبلنا و إنّ الله لمع المحسنین» (سوره عنکبوت، آیه ۶۹).
ما از عموم دلسوزان، اندیشمندان و فعالین اجتماعی حوزوی و دانشگاهی و مردمی دعوت به عمل می آوریم ضمن ورود قوی در این عرصه، ما را از همکاری و مساعدت عملی و فکری خود بهره‌مند سازند. همچنین از ملت مؤمن و شهیدپرور ایران اسلامی استدعا داریم که فرزندان خود را در این مسیر از دعای خیر بی‌نصیب نگذارند.
سلام و درود بر امام راحل و شهدای انقلاب اسلامی که راه عزّت و سعادت را بر ما گشودند. سلام و درود بر روح حاج قاسم عزیز و سلام و درود بر روح دانشمند هسته‌ای، شهید فخری زاده.
و من الله التوفیق

ستاد گفتمانی دولت جوان انقلابی
بسیج مدرسه علمیه معصومیه قم
بیست و سوم فروردین ماه ۱۴۰۰ هجری شمسی

آدرس شبکه‌های اجتماعی ستاد (ایتا و اینستاگرام):

setadegoftemani

به نظر شما به اهم مسائل مردم توجه شده؟ در نظرات بفرمایید.