بسیج مدرسه علمیه معصومیه خطاب به مجمع تشخیص مصلحت نظام: مجمع تشخیص، شفافیت آراء را در آیین نامه خود لحاظ نماید/ تبصره صنفی و‌ منطقه ای مجلس عملا باعث به حاشیه رفتن شفافیت آراء نمایندگان می شود و باید حذف گردد/ در زمان بندی اجرایی شفافیت دولت تسهیل شود

منشر شده در کانال ایتای بسیج مدرسه علمیه معصومیه و برخی خبرگزاری ها در تاریخ نوزدهم خرداد ۱۴۰۲:

بسم الله الرحمن الرحیم
امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: «اَلا وَ اِنَّ لَکُم عِندِی اَن لَا اَحتَجِبَنَّ دُونَکُم سِرّاً اِلّا فی حَرب»/ حقّ شما بر من این است که هیچ رازی را از شما پنهان ندارم، مگر در مسائل جنگ.

اعضاء محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام

با سلام و احترام
نظر به بررسی طرح «شفافیت قوای سه گانه، دستگاه های اجرایی و سایر نهادها» در مجمع تشخیص و مطالبات مقام معظم رهبری نسبت به بسترسازی برای نقش آفرینی مردم در تصویب، اجرا و نظارت امور و دغدغه ملت فهیم و شهیدپرور ایران اسلامی نسبت به شفافیت آراء نمایندگان، مناسب است نکاتی به مجمع محترم متذکر گردد:

۱ـ یک نقطه اختلافی در طرح مذکور، اصرار مجلس بر شفافیت مجمع و هیئت عالی نظارت در مواردی است که نیاز به تعیین مصلحت دارد. وفق قانون اساسی، تعیین آیین نامه مجمع و هیئت مرتبط با آن در اختیار مجمع است. انتظار می رود حال که شفافیت و مردمی سازی، دغدغه نظام حکمرانی شده است، مجمع نیز در این زمینه حداکثر همراهی را نموده و در آیین نامه داخلی خود شفافیت آراء را لحاظ نماید.

۲ـ همچنان که مستحضرید، شفافیت آراء نمایندگان در سال های اخیر از دغدغه های مردم و نخبگان انقلابی بوده است. شفافیت مجلس جایگاهی اساسی در شفافیت نظام حکمرانی دارد. در این راستا آنچه که موجب نگرانی شده است، تبصره ذیل ماده سوم طرح است. به موجب این تبصره، مصوبات مجلس در امور صنفی و منطقه ای، غیر شفاف خواهد بود. از آنجا که عموم مصوبات مجلس، صنفی یا منطقه ای است این نگرانی وجود دارد که با این تبصره، عملا شفافیت آراء نمایندگان به حاشیه برود. از طرفی اگر دغدغه نمایندگان حفظ استقلال کارشناسی بوده، اختصاص این تبصره به صرف مجلس، تبعیض در قانون گذاری است. این شائبه وجود دارد که نمایندگان با این تبصره در واقع از شفافیت آراء شانه خالی کرده اند. همچنان که مرکز پژوهش های مجلس در گزارش خود بیان نموده، با وجود امکان غیر شفاف شدن آراء نمایندگان در امور امنیتی و مصالح ملی، نیازی به این تبصره نیست و پذیرش آن منجر به تخصیص اکثر در رابطه با شفافیت مجلس خواهدشد. لذا انتظار می رود هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام، بر ایراد قبلی خود بر این تبصره اصرار نموده و مجمع تشخیص آن را حذف نماید.

۳ـ با توجه به نگرانی های اجرایی دولت نسبت به تکالیف مطرح شده در این طرح، پیشنهاد می گردد تسهیل در زمان بندی اجرایی برای موارد مرتبط با دولت لحاظ گردد.

در پایان امید است که اتقان در تصویب و اجرای این طرح، نقشی مؤثر در ارتقای مردمی سازی نظام حکمرانی جمهوری اسلامی ایران در گام دوم انقلاب اسلامی داشته باشد.
و من الله التوفیق

بسیج مدرسه علمیه معصومیه قم
خرداد ماه ۱۴۰۲

 

 

 

نوشته پیشنهادی ویژه برای این نوشته:

محتواهای جالب درمورد شفافیت آراء نمایندگان

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

اگر غم لشکر انگیزد که خون عاشقان ریزد
من و ساقی به هم سازیم و بنیادش براندازیم