شفافیت قوای سه گانه، قانون شد؛ آراء نمایندگان شفاف می شود

منتشر شده در کانال ایتای بسیج مدرسه علمیه معصومیه در تاریخ سیزدهم خرداد ۱۴۰۳:

این قانون شامل شفافیت دستگاه های مختلف می شود. تمرکز هسته پیگیری در بسیج مدرسه علمیه معصومیه بر شفافیت آراء نمایندگان بود. این قانون، شفافیت آراء نمایندگان را به نسبت خوبی تأمین کرده است. ماده و تبصره مرتبط با شفافیت آراء نمایندگان به شرح ذیل است:

«ماده۳- هیات وزیران، شوراهای اسلامی شهر و روستا، هیات عمومی و هیات‌های تخصصی دیوان عدالت اداری، هیات عمومی دیوان عالی کشور، مراجع اختصاصی اداری و شوراهای موضوع این قانون موظفند، مشروح مذاکرات خود اعم از صحن و کمیسیون‌های تابع آنها و آرای ماخوذه از اعضا را به تفکیک اسامی موافق، مخالف، ممتنع و کسانی که در رای‌گیری شرکت نکرده‌اند، حداکثر ظرف یک ماه در پایگاه اطلاع‌رسانی خود با قابلیت خوانش رایانه‌ای منتشر نمایند، مگر در مواردی که به‌موجب قانون اساسی و قوانین مربوط به هر یک از نهادهای مذکور در این قانون، تشکیل جلسه غیرعلنی یا رای‌گیری مخفی پیش‌بینی شده باشد.

تبصره۱- آیین‌نامه اجرایی این ماده بر شوراهای اسلامی شهرهای زیر بیست هزار نفر جمعیت و شوراهای اسلامی روستا مشتمل بر بازه زمانی انتشار اطلاعات موضوع این بند تا حداکثر ۶ ماه و کیفیت انتشار عمومی آن، حداکثر ظرف ۳ ماه از لازم‌الاجرا شدن این قانون توسط وزیر کشور تصویب و ابلاغ می‌شود.

تبصره۲- در مواردی که امنیت ملی یا مصالح عمومی ایجاب نماید یا مخاطرات اقتصادی ایجاد شود، به پیشنهاد رئیس یا یک سوم اعضاء و تصویب اکثریت اعضای مشمولان این قانون، مشروح مذاکرات و آرای ماخوذه از اعضا منتشر نمی‌شود. درخصوص مصوبات مجلس شورای اسلامی، اصل بر انتشار آرای نمایندگان است. در صورتی که انتشار آرای نمایندگان درخصوص مصوبات کمیسیون‌ها به تشخیص هیات رئیسه کمیسیون و مصوبات صحن به تشخیص هیات رئیسه مجلس مغایر امنیت ملی یا مصالح عمومی یا امنیت شخصی مانند امنیت عرض و حیثیت اشخاص یا موجب مخاطرات اقتصادی تشخیص داده شود، از شمول این تبصره مستثنی است و در این صورت هیچ کس حق انتشار آرای مذکور را ندارد. آرای ماخوذه از هیات رئیسه کمیسیون‌ها و هیات رئیسه مجلس برای تشخیص این موارد به تفکیک اسامی موافق، مخالف، ممتنع و کسانی که در رای‌گیری شرکت نکرده‌اند، صرفا برای اطلاع‌ نمایندگان مجلس شورای اسلامی منتشر می‌شود.»

لازم به ذکر است در کنار بستر قانونی شفافیت آراء نمایندگان، لازم است هسته های مردمی بر آراء نمایندگان نظارت داشته باشند.

محضر ملت شهیدپرور ایران اسلامی، ضمن تبریک احیاء شفافیت آراء نمایندگان، اعلام می داریم تا تحقق کامل، پیگیر اجرای این قانون خواهیم بود.

هسته پیگیری شفافیت آراء نمایندگان
بسیج مدرسه علمیه معصومیه قم

#شفافیت_را_امیرالمؤمنین_ع_یاد_داده
#شفافیت_آراء_نمایندگان
#شفافیت_قوای_سه_گانه
#مطالبه_انتخابات_مجلس_۹۸

پ.ن: شاء الله سر فرصت درمورد هسته پیگیری شفافیت آراء نمایندگان در بسیج مدرسه معصومیه می نویسم… اجمالا عرض کنم که #هسته_مسئله_محور، فعالیت اجتماعی و سیاسی مفید و آموزنده ای برای طلاب و دانشجویان جوان است…

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

اگر غم لشکر انگیزد که خون عاشقان ریزد
من و ساقی به هم سازیم و بنیادش براندازیم