ما و انقلاب دوم آذر

در ایام پس از قطعنامه ۵۹۸ که گمان می رفت امواج انقلاب به سکون رسیده است، امام با یک پیام، افق جدیدی را در مسیر نهضت باز نمود؛ پیام تشکیل بسیج دانشجو و طلبه در دوم آذر ماه ۱۳۶۷.

این پیام به ما می آموزد که جوان انقلاب اسلامی، حیات معرفتی فعال دارد؛ به «عشق»، «معراج اندیشه» و «خلوص» رسیده است و اوست که پس از زنده شدن، «اسلام ناب را به دیگر اقشار می رساند». این جوان مسئول، دائم نسبت خود را با مرکز انقلاب تنظیم می کند؛ پروژه های اجتماعی و اولویت های امام و آقا را می فهمد. چون حیات معرفتی فعال دارد و همگام با ولی است، اهل شاخص است نه دربند اشخاص و جریان ها.

این پیام به ما می آموزد که جوان انقلاب اسلامی نمی تواند نسبت به «استکبار و پول پرستی و تحجر و مقدس نمایی» بی تفاوت باشد. آری، این جوان همان طور که مخاطب آیه «کلوا و اشربوا و لا تسرفوا» و «أقم الصلاه» است، مخاطب «أن اعبدوا الله و اجتنبوا الطاغوت» و «لیقوم الناس بالقسط» هم هست. آری، او نمی تواند نسبت به میوه های شجره طغیان بی تفاوت باشد. او سه ضلع معنویت و عقلانیت و عدالت را در کنار هم می بیند.

این جوان به حیات ایمانی رسیده، شور و نشاط دارد و زنده کننده است؛ جمع های ایمانی می سازد و جمع های ایمانی را زنده می کند. او دغدغه بسیج کردن دانشجوها و طلاب را دارد. شور و نشاطش از سر تهییج نیست و ریشه در ایمان و معرفتش دارد.

این پیام به ما می آموزد که جوان انقلاب اسلامی، خود را مهمان انقلاب اسلامی نمی داند بلکه خود را صاحبخانه می داند و در اعتلا و افول حرکت انقلاب اسلامی، خود را مسئول می داند. پیش از آنکه به صاحب منصبان، جوالدوز بزند، سوزن را به خودش زده است. در مواجهه با چالش های انقلاب اسلامی، اهل گردگویی و کلی بافی نیست و به اولویت، مسئله و موضع می رسد. کارش هر دم بیلی نیست و اهل کار تمیز است.

این جوان چون طرح تاریخی انقلاب اسلامی را درک کرده، به موضع «نه شرقی و نه غربی» رسیده است و در صدد آن است که اثبات کند نه تنها می توان در برابر مستکبرین مقاومت کرد بلکه «بدون آمریکا و شوروی می توان به زندگی مسالمت آمیز و توأم با صلح و آزادی رسید». لذا در مقابل سرمستی انسان مدرن، سرخورده نیست و ایمان دارد که «با مدیریت خوب و صحیح می توان اسلام را فاتح جهان نمود». محدود در شهر و آشیان خودش نشده و دغدغه برهم زدن موازنه قدرت به نفع مستضعفین جهان را دارد و در فکر تدارک «هسته های مقاومت جهانی» است.

این پیام به ما می آموزد که «کار به پایان نرسیده است» و مبارزه توحید و شرک ادامه دارد. پیشبرد این مبارزه و استمرار هویت اصیل انقلاب اسلامی در گرو «اتحاد و یگانگی حوزه و دانشگاه» است و دانشجو و طلبه در کنار هم باید بسیج شوند. هیچ کدام از این دو به تنهایی نمی توانند یکه تاز میدان مبارزه باشند.

این پیام به ما می آموزد که جوان انقلاب اسلامی، بازیکن اصلی است نه تماشاچی. و این است قرائت اسلام و تشیع ناب از جوانی در عصر انقلاب اسلامی؛ همان که امتدادش به موقف گام دوم رسیده است. درود بر امام راحل که ما را انسان خواست نه حیوانی که باید پربار شود و دوشیده. و درود بر او که راز خروش دائمی نهضت را عیان کرد.

 

اصل پیام امام (ره) مبنی بر تشکیل بسیج دانشجو و طلبه را در اینجا می توانید بخوانید‌.

به نظر شما بسیج دانشجو و طلبه چه چالش هایی دارد؟ در نظرات بیان کنید.

۲ دیدگاه روشن ما و انقلاب دوم آذر

 • از یادداشت شما استفاده کردم
  کار تلفیقی خوبی روی پیام انجام شده بود و ناگفته های امام را با یک شرح مزجی به خوبی تبیین می کرد.
  خداقوت

  • امیدرضا صفایی

   نظر لطفتونه حسن آقا
   ارادت داریم
   شرح مزجی: توضیح یک متن در ضمن عبارات متن.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

اگر غم لشکر انگیزد که خون عاشقان ریزد
من و ساقی به هم سازیم و بنیادش براندازیم