پلاک پرچم | لحظه نگار همراهی من با مجمع هم افزایی جوانان انقلابی قم در انتخابات مجلس ۱۴۰۲

مطالب هر روز را از پایین به بالا بخوانید.

از طریق قسمت نظرات می توانیم با هم گفتگو کنیم.

 

 • یکشنبه (۰۲۱۲۱۳)

ـــ یکی از دوستان طلبه می پرسد در ادامه مسیر چه باید کرد؟ می گویم باید بیانیه گام دوم را جدی تر بگیریم؛ دولت سازی مسیرش این است. باید هسته های مسئله محور جوانان را شکل بدهیم. نقش تشکل های طلبگی و دانشجویی در این مسیر جدی است.

ـــ سر کلاس فقه، شیرینی خامه ای می دهم؛ به مناسبت «مشارکتی که خیلی پایین نبوده» و «روند مثبت مجمع هم افزایی جوانان انقلابی قم در این دوره» و «انتخاب دکتر منان رئیسی».

 • شنبه (۰۲۱۲۱۲)

ـــ در حاشیه جلسه از یکی بچه های ستاد می پرسم الآن خوشحالی؟ می گوید نه. می پرسم چرا؟ می گوید چون وظیفه مان سنگین تر شده.

ـــ در این جلسه متوجه شدم که دکتر در ایام تبلیغات فرزند چهارم شان به دنیا آمده! یکی از بچه ها گفت در جلسه مسجد النبی (ص) بودیم که ناگهان دکتر گفت دخترم به دنیا آمده و رفت.

ـــ یکی از فعالین جوان ستاد از بزرگترهای ستاد که از سال ۹۲ مجمع هم افزایی جوانان انقلابی قم را تأسیس و پای آن ایستادند تشکر کرد. اظهار امیدواری کرد که نمایندگان انقلابی در دوره جدید مجلس بتوانند هم دیگر را پیدا کنند و جریان مؤثری را در مجلس شکل دهند.

ـــ یکی دیگر از فعالین جوان ستاد که در ایام تبلیغات اکثرا با هم بودیم گفت منشأ عدم مشارکت، نه امور معیشتی، بلکه خارج شدن سیاست از سبد فکری مردم و حتی به عنوان گزینه حل مشکلات از ذهن عموم مردم است. رأی آوردنِ یک معلم پابرهنه که به جای احزاب، آویزان حرم و جمکران بوده، طلیعه‌ی رو کردن مردم به سیاستی دیگر است. شما برای نجات سیاست از محافل خصوصی و برگرداندن سیاست به عرصه عمومی چه کار می کنید؟

ـــ من ابتدا گفتم که شهادت می دهم تراکت های مجمع هم افزایی در این ایام توسط نیروهای خدماتی توزیع نشد و خود فعالین ستاد در بازار و پاساژ و مساجد توزیع و با مردم صحبت کردند. گفتم اوایل هفته که با یکی از دوستانم درمورد دکتر صحبت داشتم، گفت که دکترمنان رئیسی، بلاگر است و گزینه مطلوبی نیست. اما من می خواهم بگویم که «بلاگر بودن»، نقطه قوت شماست و لطفا این نقطه قوت را در ایام نمایندگی حفظ کنید و برای ارتباط با افکارعمومی وقت بگذارید. خود نمایندگان این دوره مجلس اقرار می کنند که یک نقطه ضعف شان عدم ارتباط با افکارعمومی بوده. گفتم ما شما را به دغدغه مسکن و شهر اسلامی شناختیم و شما را واقعا معتقد به این مسئله یافتیم و با این گفتمان شما را در محافل طلبگی تبلیغ کردیم. می دانیم که این مسیر چالش دارد اما لطفا این دغدغه را در پیچ و خم های مجلس فراموش نکنید. در نهایت گفتم که ما در بسیج مدرسه معصومیه از سال ۹۸ تا کنون پیگیر شفافیت آراء نمایندگان مجلس هستیم. ضرورت این موضوع برای ما محرز است و می توانیم نتایج مطالعات مان را در اختیارتان قرار دهیم.

ـــ در ادامه فعالین جوان تر ستاد صحبت می کنند. یکی از فعالین، از جامعه کارگری بود و گفت در این ایام در مدارس و کارخانه ها مشغول تبلیغ اصل مشارکت و لیست مجمع هم افزایی بوده.

ـــ در ادامه اعضای مسن تر ستاد صحبت کردند و سپس دکتر مطالبی را بیان کرد. گفتند یک معلم دانشگاه پابرهنه بودم و ستاد فردی نداشتم و این نتیجه، ناشی از اخلاص دوستانی است که در این ایام تلاش کردند و لازم است جوان ترها توجه کنند که مسیر موفقیت، سیاسی بازی نیست. تازه کارمان شروع شده و برای پیگیری مطالبات مردم نیاز به کمک و شبکه سازی است. شرایط کشور واقعا خاص است و نامزد شدن در این شرایط و با این همه مشکلات که مردم دارند، واقعا جرئت می خواست؛ در چنین شرایطی نیاز به وحدت نیروهای انقلابی است.

ـــ در جلسه ابتدا استاد موسوی (دبیر مجمع هم افزایی) صحبت می کنند. از اینکه نشد تا شهروندان قمی بیشتری برای شرکت در انتخابات قانع شوند، ابراز ناراحتی می کنند. فرمودند که رأی آوردن امثال منان رئیسی ها در این دوره در کل کشور نشان می دهد که اگر پای نامزد اصلح بایستیم و کار کنیم، تغییر امکان پذیر است و اینکه گفته شود فلانی رأی دارد و فلانی رأی ندارد، نگاه درستی نیست. در پایان گفتند تازه کار شروع شده و باید کمک کنیم تا نماینده مان، نمایندگی کند.

ـــ یکی از بچه های ستاد مجمع هم افزایی تماس می گیرد و می گوید قرار است دکتر منان رئیسی با فعالین ستاد جلسه داشته باشد. رغبتی به حضور در همچین جلساتی ندارم؛ صرفا برای بیان چند دغدغه دعوت را قبول می کنم.

ـــ حاج آقای روانبخش در اولین مصاحبه تلویزیونی پس از اعلام نتایج: «اولین کار من همدلی و هم افزایی با دو نماینده منتخب استان قم است. قوانین نیمه تمام (عفاف و حجاب و صیانت) که از مطالبات حضرت آقا بوده و طرح های نیمه تمام قم (فرودگاه، منوریل، مترو) و اجرایی شدن نهضت ملی مسکن را پیگیری خواهم کرد.»

ـــ دکتر منان رئیسی در اولین مصاحبه تلویزیونی پس از اعلام نتایج: «بحث مسکن و کاهش قیمت آن را به صورت ویژه در مجلس پیگیری می کنم.»

ـــ دکتر منان رئیسی: جایی که ابتدا از من برای شرکت در انتخابات مجلس قم دعوت کرد، مجمع هم افزایی جوانان انقلابی قم بود: برای مشاهده کلیک کنید (بازنشر)

ـــ پنج نفر از شش نفر اول انتخابات مجلس قم، خروجی کانون ارزیابی مجمع هم افزایی جوانان انقلابی قم هستند. 

ـــ ترتیب آراء ١٠ کاندیدای نخست مجلس شورای اسلامی در قم پس از اعلام رسمی نتایج شمارش آرا: برای مشاهده کلیک کنید

ـــ نفرات بعدی: مالکی نژاد، رضی، سکوتی.

ـــ کانال صداو سیمای قم در ایتا: با پایان شمارش آراء:
۳ نماینده قم برای مجلس شورای اسلامی مشخص شدند

۱- مجتبی ذوالنوری با ۱۴۹ هزار و ۲۸۳ رای – ۳۸.۳ درصد آرا
۲- محمدمنان رئیسی با ۱۰۵ هزار و ۱۴۷ رای – ۲۶.۹۸ درصد آرا
۳- قاسم روانبخش با ۷۸.۵۴۵ رای – ۲۰.۱۵ درصد آرا

مجلس خبرگان:
آیت الله سعیدی با ۲۶۰.۹۵۴ رای

لازم به ذکر است مردم قم در این دوره با مشارکت ۴۹/۷ درصدی رشد چشم‌گیری نسبت به دوره قبل انتخابات داشتند.

 • جمعه (۱۴۰۲/۱۲/۱۱)

ـــ در کنار اینکه نگران آمار مشارکت هستیم، سوزنی هم به میزان فعالیت خودمون در ایام انتخابات (نه صرف شب انتخابات) بزنیم… .

ـــ پیش بینی یکی از بچه های ستاد هم افزایی، ‏ذوالنور، روانبخش، اسلامی است.

ـــ بعد از نماز جمعه، بر می گردم حجره. برف ها دارد آب می شود؛ کم کم باید منتظر شکوفه ها باشیم… .

ـــ بعد از شرکت در انتخابات، شرکت در نماز جمعه می چسبد! خصوصا اگر خطیب، آیت الله اعرافی (حفظه الله) باشند. در مصلی صدای اذان دلنشین می آید.

ـــ برای #پیشرفت_ایران_اسلامی،
برای #سربلندی حرم اهل بیت ع (قم مقدس)،
برای دفاع از #مبارز_فلسطینی،
برای #خانه_ی_سالم
رأی خواهم داد.

 • پنج شنبه (۱۴۰۲/۱۲/۱۰)

ـــ با یکی از بچه های ستاد هم افزایی تلفنی صحبت می کنم. می گوید ما به تکلیف عمل کردیم و در هر صورت پیروز هستیم. برآوردش این است که نامزدهای جوان احتمال ورود به مجلس ندارند و اصحاب قدرت به همین راحتی میدان را خالی نمی کنند. برآوردش مشارکت پایین است. گله دارد که طلاب چرا در انتخابات فعال نیستند. می گوید اتفاق خاصی رقم نخورده که انتظار مشارکت بالا را داشته باشیم. می گوید البته در این دوره انتخابات مجلس قم هیچ چیز قابل پیش بینی نیست.

ـــ ساعت تبلیغات تمام شد. دیگر در گروه ها بحث نمی کنم. صرفا سؤالات پرسیده شده در خصوصی را جواب می دهم.

ـــ شب دکتر منان رئیسی و دکتر سکوتی به ستاد مجمع هم افزایی سر می زنند. من به جلسه نرسیدم.

ـــ یادداشت «پلاک پرچم» که روزانه بروز رسانی می کردم و در گروه ها لینک می فرستادم، در کلاس، بین دوستان طلبه پرچم شد!

 • چهارشنبه (۱۴۰۲/۱۲/۰۹)

ـــ الحمدلله خداوند توفیق داد من هم در گرم شدن تنور انتخابات نقش داشته باشم. دیگر انتخاب با مردم است… شکر خدا بابت نعمت جمهوری اسلامی ایران.

ـــ رأی من به ترتیب اولویت: دکتر منان رئیسی، حاج آقای ذوالنوری، دکتر سکوتی. 

ـــ در گروه های طلبگی ایتا که من هستم، کم کم مواضع دارد مشخص می شود و برخی دوستان فعال در قم، در گروه های طلبگی اعلام رأی می کنند: ذوالنور، روانبخش، رئیسی. روانبخش، رئیسی، رضی. روانبخش، رئیسی، سکوتی. روانبخش، رئیسی، سکوتی. روانبخش، رئیسی، رضی. روانبخش، ذوالنور، عبداللهی. یک نفرشان می گوید روزی پنج شش ساعت وقت گذاشته و مصاحبه های تسنیم و ایرنا و مناظره های تلویزیون را دنبال کرده. همچنین اعلام حمایت برخی چهره ها و اساتید از برخی نامزدها برایش مؤثر بوده.

ـــ دکتر منان رئیسی از حاج آقای رضی (دیگر نامزد انتخابات مجلس در قم) حمایت کرد: برای مشاهده کلیک کنید

ـــ پاسخ دکتر منان رئیسی به تخریب های علیه ایشان: برای مشاهده کلیک کنید

ـــ حل مسئله مسکن مردم؛ توسعه متصل یا توسعه منفصل؟! دکتر محمدمنان رئیسی پاسخ می‌دهد: برای مشاهده کلیک کنید

ـــ مخالفت دکتر منان رئیسی با تراکم فروشی در شهرداری تهران:

برای مشاهده کلیک کنید  

برای مشاهده کلیک کنید

ـــ مساجد تفریحی _تجاری! مدرنیته و تغییر معکوسِ شهر در ایران معاصر، دکتر منان رئیسی برای مشاهده کلیک کنید

ـــ حاج آقای مهدیزاده: «حاج آقا (آیت الله میرباقری (حفظه الله)) تازه امروز از سمنان برگشتند قم و عصر فرمودند که دوستان بیایند و بنشینیم، ببینیم در قم به چه کسی رای بدهیم یا اگر حجت تمام شد از کسی حمایت رسمی کنیم یا به کسی در این ساعات پایانی کمک کنیم. گفتگوی مفصلی در گرفت. سوال اول این بود که چه کسی جا دارد که به مجلس بروند؟
اولویت حاج آقا این بود که در این مجلس و این دوره باید کسانی در مجلس باشند که بتوانند تفاوت #پیشرفت_ایرانی_اسلامی و #توسعه_مدرن را در موضوعات کشور تصور کنند و برای حرکت جامعه به سمت پیشرفت، کار ملی و تقنینی درست و پرمایه انجام دهند.
از کاندیداها، گفتمان هایشان، تمایل مردم شهر به آنها و خلاصه همه چیز حرف به میان آمد اما دست آخر، حاج اقا فقط گرایش داشتند که از آقای #دکتر_منان_رئیسی بخاطر اینکه بر یک نکته واضح و مشخص و دارای افق روشن در اختلاف بین توسعه و پیشرفت دست گذاشته است، حمایت کنند و افسوس خوردند که چرا حتی به اندازه سه موضوع، که ظرفیت نمایندگان قم است، ما حرف مشخص و آماده نداشتیم که از آنها حمایت کنیم.
بعد از تک تک ما پرسیدند که به چه کسی رای می دهید، اما خودشان انگیزه ای برای مداخله در رقابت کاندیداهای خوب قمی، بیشتر از این #ماموریت_گفتمانی که عرض شد نداشتند. بنده هم اجازه گرفتم که این موضع ایشان را منتشر کنم، فرمودند که عیبی ندارد، اما قید کنید که ما قصد دخالت در کار سیاسی نیروهایی که الان در حال زحمت کشیدن در میدان هستند را نداریم و لذا فقط به همان اندازه ای که به ماموریت گفتمانی خودمان مربوط است، در این #رقابت نقش ایفا می کنیم و بس.»

ـــ حمایت جمعی از اساتید دانشگاه های قم از دکتر منان رئیسی: برای مشاهده کلیک کنید

ـــ یکی از دوستان طلبه که سابقا دانشجوی دانشگاه قم بوده در گروه طلبگی در ایتا درمورد دکتر رئیسی نوشت: «من وقتی دانشگاه قم بودم، روحیه خاکی، مردمی و تشکیلاتی ایشان را دیدم. ایشان مسئول بسیج اساتید دانشکده فنی مان بود. خودش به ما گفت که حاضراست چند شب در هفته بیاید خوابگاه و با دانشجوها صحبت کند. ما هم چند بار دعوت کردیم.»

ـــ دوستی تماس می گیرد و سؤالاتی نسبت به لیست مجمع هم افزایی دارد. از مشکلات معیشتی می گوید. می گویم تلاشم این بوده که از افرادی حمایت کنم که به نظر می رسد می توانند در بهبود زندگی مردم مؤثر باشند. 

ـــ برمی گردیم ستاد (کوچه ۳۷ صفاییه، پلاک پرچم). استاد موسوی (دبیر مجمع هم افزایی) مشغول پاسخ به افرادی است که نسبت به روند و تصمیم مجمع هم افزایی سؤال دارند. استاد می گویند کانون ارزیابی، کار تخصصی و حرفه ای انجام داده و از بین شصت نفر، شش نفر را انتخاب کرده. انتخاب نهایی چون با ملاحظات سیاسی همراه است به عهده شورای مرکزی مجمع هم افزایی بوده.

ـــ نزدیک اذان مغرب است و دوباره برف شروع به باریدن کرده. آماده می شویم که جلوی چند مسجد تراکت نامه مجمع هم افزایی را توزیع کنیم. بعد نماز عشاء مقابل مسجد شروع به توزیع می کنیم. هوا خیلی سرد است اما از آخرین لحظات برای تبلیغات باید استفاده شود. یک نفر دکتر سکوتی را می شناسد؛ می گوید دکتر در بیمارستان علی بن ابی طالب دندانش را درمان کرده. یک نفر دیگر می گوید این لیست رأی می آورد. چند نفر هم می بینند تراکت انتخاباتی است بی محل رد می شوند. تعداد زیادی تراکت را با روی خوش می گیرند. 

ـــ تماس های آخر باید گرفته شود. هم جمع بندی خودم را تکمیل نمایم و هم برای تکمیل جمع بندی دوستان کمک دهم.

ـــ کماکان پیگیر نهایی شدن طرح شفافیت قوای سه گانه و شفافیت آراء نمایندگان هستیم. آخرین نسخه این طرح بعد از تصویب در مجلس و مجمع، منتظر نظر شورای نگهبان است و هنوز تبدیل به قانون نشده. لذا اینکه گفته بشود این مجلس برای شفافیت کاری نکرد، درست نیست. از طرفی اگر گفته بشود این قضیه نهایی شده نیز درست نیست.

ـــ الزاما آنهایی که نامزد انتخابات مجلس می شوند، دغدغه حضور در مجلس ندارند. بعضا می خواهند حرف های شان دیده و شنیده شود یا چهره شان مطرح شود. طبیعتا برای رسیدن حرف شان به مردم باید تدبیر داشته باشند. 

ـــ قبلا هم گفتم که سیاستمدار به هر مقدار که بدون ایده باشد، پیرو نسخه های دیگران خواهدشد. البته برای تکمیل ایده اش لازم است که با دیگران همکاری کند. اینکه صرفا بر اینکه فلان نامزد آدم خوبی است بسنده کنیم و به ایده ها توجه نکنیم، باعث می شود در ادامه مسیر، برای ایجاد وفاق عمومی دچار مشکل شویم.

ـــ حضرت آقا (امام خامنه ای (حفظه الله)): صندوق رأی و انتخابات برای ملت ما آسان به دست نیامده… اگر انتخابات ضعیف باشد همه ضرر می کنند؛ هیچ کس سود نمی برد… .

 • سه شنبه (۱۴۰۲/۱۲/۰۸)

ـــ حاج آقای ذوالنوری از مؤثرین در طراحی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها بودند. این قانون مورد تقدیر حضرت آقا و دکتر سعید جلیلی قرار گرفت: برای مشاهده کلیک کنید

ـــ الحمدلله در این انتخابات حرفی از رابطه مجلس و فلسطین هم گفته شد! خیر سرمان انتخابات مجلس أم القرای جهان اسلام است! برای مشاهده کلیک کنید

ـــ دکتر منان رئیسی: اصلاح مسئله‌ی پوشش مردم بدون اصلاح معماری شهری امکان پذیر نیست! سند محرمانه‌ی ساواک درباره‌ی دستور آمریکا و انگلیس برای تغییر هم‌زمان مدل معماری و پوشش زنان در ایران برای مشاهده کلیک کنید

ـــ به گفته یکی از اعضای شورای مرکزی مجمع هم افزایی، هزینه تبلیغات در شبکه استانی بیست میلیون تومان بوده و قرار است اگر نامزد، یک درصد رأی را آورد، مبلغ به او برگردانده شود. تبلیغات در تلویزیون و حضور در مناظرات، اختیاری بوده. 

ـــ اگر کانون ارزیابی مجمع هم افزایی اعتبار نداشت، شصت نفر از نامزدها من جمله نامزدهای سرشناس در روند آن حاضر نمی شدند.

ـــ بعد نماز عشاء با دو نفر از فعالین طلبگی جلسه داشتم. گفتم ما با شکل گیری شرایط جدیدی در سیاست روبرو هستیم و رقابت های درون گفتمانی جدی تر خواهد شد. باید برای شرایط جدید آماده شویم و نمی شود با نسخه های قبلی با آن روبرو شد. به نظرم مجمع هم افزایی جوانان انقلابی قم، یک گام رو به جلو در چنین شرایطی است و سعی کرده سیاست را مردمی، مشارکت پذیر و توضیح پذیر نماید. اصل اینکه گروهی به ارائه لیست انتخاباتی بپردازد چیزی بدی نیست؛ مشکل آنجاست که أولا معلوم نباشد این لیست چگونه بسته شده و ثانیا آن گروه صرفا شب انتخاباتی باشد و ثالثا اینکه راه را بر دیگران ببندد. به نظرم این سه نقد به مجمع هم افزایی وارد نیست. اینکه گفته شود لیست مجمع به اقتصاد توجه نکرده اشکال واردی نیست. اساسا اینکه گفته شود ما الآن مشکل اقتصاد داریم پس به اقتصاددان نیاز داریم، جای تأمل دارد. اقتصاددان بخشی از راه حل است نه تمام آن. لیست مجمع به مسئله های مهم مرتبط با اقتصاد مثل مسکن، هزینه های نظام پزشکی و تجربه در سیاست خارجی توجه داشته. برای بهبود اقتصاد، ما با مسئله ها روبرو هستیم و بخصوص نماینده مجلس باید برای حل مسئله، بجنگد. کسی می تواند برای حل مسئله بجنگد که به زیر و بم آن مسئله مسلط باشد و صرف کلی گویی در آن حوزه کافی نیست. لیست مجمع چنین نقطه قوتی را لحاظ کرده.

ـــ حاج آقای وافی (از فعالین حوزه خانواده و جمعیت و یکی از نامزدهای این دوره انتخابات مجلس قم) از دکتر سکوتی حمایت کرد: برای مشاهده کلیک کنید

ـــ یکی از دوستان قمی می گوید دکتر سکوتی را از قدیم می شناسد. جوان فعال جهادی است.

ـــ یکی از دوستان طلبه با شوخی به من می گوید ان شاء الله شما را در آینده از مسئولین مجمع هم افزایی خواهیم دید. می گویم من یک طلبه ساده هستم و امیدوارم خداوند این توفیق را از من سلب نکند. صرفا چون سازوکار مجمع هم افزایی را در عرصه سیاسی یک گام رو به جلو دیده ام، در این دوره از آن حمایت می کنم و این را عمل به تکلیف می دانم.

 • دوشنبه (۱۴۰۲/۱۲/۰۷)

ـــ دکتر منان رئیسی: خسارت اقتصـادی ناشی از این نوع شهرسـازی چقدر است؟! برای مشاهده کلیک کنید (بازنشر)

ـــ الحمد لله قم شاهد بارش برف سنگینی است. این برف، عملیات های تبلیغاتی را تحت تأثیر قرار داده.

ـــ بعد نماز مغرب و عشاء در مساجد پخش تراکت داشتیم. تراکت مجمع طراحی جالبی دارد و شبیه پاکت نامه است. نامه ای از دانشجوی جوان امیدوار به تغییر خطاب به همشهری من. سازوکار ارزیابی مجمع را کوتاه توضیح داده و سه نامزد را معرفی نموده. از نمازگزارها استقبال خوبی دریافت کردم. از میان هفتاد نفر حدود دو سه نفر بی توجه رد شدند. 

ـــ یک دوست قدیمی نسبت به حمایت من از حاج آقای ذوالنوری انتقاد می کند. می گویم آنچه که برای من در این دوره مهم است، حمایت از سازوکار مجمع هم افزایی است که یک گام رو به جلو است و افراد سالمی عهده دار آن هستند. از طرف دیگر، اگرچه برخی سلائق سیاسی حاج آقای ذوالنوری را نمی پسندم اما ایشان را فرد فاسدی نمی دانم. 

ـــ یکی از دوستان طلبه می گوید مناظرات تلویزیونی میان نامزدها که از شبکه استانی قم پخش می شود، باعث شناخت او نسبت به برخی نامزدها شده است. 

ـــ تلاش مجمع هم افزایی برای شکل دادن به یک سازوکار منطقی و مردمی برای عرصه رقابت سیاسی شایسته تحسین است. در کنار آن لازم است محتوای عرصه سیاسی هم ارتقاء یابد و این مهم نیازمند همکاری حوزه و دانشگاه است. سیاسیون بدون ایده، پیرو نسخه دیگران خواهند بود. 

ـــ بر اساس گفته عضو دانشجو شورای مرکزی مجمع هم افزایی جوانان انقلابی قم، روند کانون ارزیابی مجمع هم افزایی شامل اعلام اولیه، دریافت رزومه ها، مصاحبه با ۶۰ نامزد، سه جلسه مشابه ساز مجلس، بازدید از خانه و زندگی منتخبین حدود سه ماه طول کشیده است. در نهایت، کانون ارزیابی هفت نفر را از بین شصت نامزد، دارای نصاب کافی تشخیص می دهد. سپس شورای مرکزی مجمع، سه نفر را از بین هفت نفر انتخاب می کند. 

 • یکشنبه (۱۴۰۲/۱۲/۰۶)

ـــ دکتر منان رئیسی صرفا متخصص شهرسازی نیست. بلکه به جهت بهره مندی از محضر علماء، به پیوست های فرهنگی شهر و مسکن نیز توجه دارند. 

ـــ چند وقت پیش با یکی از دوستان گفتگو می کردیم. به نظرم رسید برای حکمرانی مطلوب به سه چیز نیاز داریم: جسارت انقلابی، عقلانیت بومی و بهره مندی از تجارب تاریخی. عقلانیت بومی نیاز داریم تا بتوانیم حرکت به سمت آنچه که برای ما مطلوب است (نه مطلوبیت های بیگانه) را تصویر کنیم. جسارت انقلابی نیاز داریم تا چنین حرکتی را جرئت کنیم و باید از تجارب تاریخی مان بهره ببریم تا امید پیدا کنیم که این حرکت، شدنی است. 

ـــ اینکه نامزدها به میثاق نامه هایی متعهد شوند، مفید است اما کافی نیست. سوابق، توانمندی ها و ایده های نامزدها هم باید بررسی شود.

ـــ الحمدلله از توفیق خدمت در موکب نیمه شعبان بی نصیب نماندم.

ـــ هویت مجمع هم افزایی، یک تشکل مردمی چندبعدی است و از اصناف مختلف در آن حضور دارند؛ صرفا یک اندیشکده تخصصی نیست. 

ـــ امشب با کسبه های پاساژ گفتگو کردیم. استقبال خوبی داشتند. انتظار چنین برخوردی را نداشتم.

ـــ از دلایل مخالفت حاج آقای ذوالنوری با مسکن ویلایی در قم، مصرف بیشتر آب در این الگو و ناسازگاری آن با تنش آبی قم بوده. گویا ایشان قانع شدند که این مانع، قابل مدیریت است.

ـــ استاد حجت الاسلام و المسلمین استوار میمندی در ویراستی: «گام اصلی تغییر، شایسته گزینی بر اساس ارزیابی های کارشناسی است که مجمع هم افزایی جوانان انقلابی استان قم، با گفتمان بیانیه گام دوم انقلاب، با تشکیل کمیته ارزیابی، در مسیر آن قرار گرفته و در پی تکامل آن حرکت خواهد کرد.»

 • شنبه (۱۴۰۲/۱۲/۰۵)

ـــ گروه ما تقریبا حدود ساعت نه و نیم شب در سه راه بازار مستقر می شود. با چندین نفر وارد گفتگو شدم. یکی از آنها کارگر بود و برایش مهم بود که آیا در جمعی که نامزدها را بررسی کرده از جامعه کارگری هم حضور داشته یا خیر. گفتم نمی دانم اما می دانم که از اصناف مختلف در مجمع هم افزایی حضور دارند. وقتی فهمید صرفا بر اساس اعتقاد داریم تبلیغ می کنیم، مشتاق شد که از مجمع هم افزایی حمایت کند. بعدا یکی از بچه ها گفت یکی از ارزیاب ها بر حمایت از نیروی کار تأکید داشته.

ــــ یکی از فعالین اجتماعی تهران می گوید متوجه اختلاف بین بچه های انقلابی در قم شده اما چون مجمع هم افزایی بر اساس روند جلو رفته دخالت نمی کند.

ــــ در حین آماده کردن تراکت های تبلیغاتی در ستاد، حاج آقای شفیعی به بچه ها تذکر می دهند که ما نمی خواهیم صرفا تراکت دست مردم بدهیم بلکه می خواهیم درمورد یک روش جدید سیاست ورزی با مردم وارد گفتگو شویم و روند تهیه لیست مجمع هم افزایی و کانون ارزیابی را برایشان توضیح دهیم. تذکر می دهند که شاید این بذرها برای سبز شدن سال ها زمان ببرد… . یکی از بچه ها عملیات میدانی را توضیح می دهد.

ــــ یک موشن گرافی جالب منتشر شد که روند ارزیابی مجمع هم افزایی را توضیح می دهد: برای مشاهده کلیک کنید

 • جمعه (۱۴۰۲/۱۲/۰۴)

ــــ در این دوره شاهد هستیم که بحث مسکن و شهر اسلامی در انتخابات مجلس قم داغ شده. فعالیت علمی چندین ساله دغدغه مندان این مسئله در قم، در این قضیه مؤثر بوده.

ــــ در مقابل درب نماز جمعه با یک روحانی مشغول صحبت شدم. گفت خودش از نامزدها بوده و در روند ارزیابی مجمع شرکت کرده. منتقد بود که سؤالات مجمع نگاه مدیر اجرایی به نامزدها داشته. من گفتم نماینده مجلس، مدیر اجرایی نیست اما تصمیماتش در ریل گذاری اجرایی مؤثر است.

ــــ برایم جالب بود که در این دوره، بنرهای تبلیغی در سطح شهر، از نظر قانون محدویت ابعاد دارد.

ــــ با گروهی که متشکل از چهار نسل بود در مقابل درب خروجی نماز جمعه به تبلیغ روند ارزیابی مجمع هم افزایی و لیست مجمع پرداختیم. با چندین نفر وارد صحبت و گفتگو شدیم. برآورد گروه از اولین تبلیغ میدانی مان مثبت بود.

ـــ دکتر منان رئیسی و حاج آقای ذوالنوری و دکتر سکوتی معتقدند امثال سرای ایرانی باعث تضعیف کسب و کارهای خرد شده اند.

 • قبل جمعه (۱۴۰۲/۱۲/۰۴)

ـــ امیدوارم نامزهای انقلابی از ایام تبلیغات برای تبیین تحولات منطقه و نظم جدید جهانی برای مردم استفاده بکنند.

ـــ رییس سازمان صداوسیما گفت: حدود ۱۴۰۰ مناظره انتخاباتی ضبط شده و این مناظره‌ها از فردا پنج‌شنبه (سوم اسفند) در رسانه ملی پخش می‌شوند.

ـــ نامزدهای نهایی انتخابات مجلس در قم ۲۷۴ نفر هستند: برای مشاهده کلیک کنید

ـــ سایت خبری قمنا در پوستری، نامزهای شاخص قم را معرفی کرده بود: برای مشاهده کلیک کنید

ـــ دکتر منان رئیسی بین چند لیست انقلابی قم مشترک است.

ـــ دکتر سکوتی به نظر جوان فعالی می رسید که تجربه موفق هم افزایی با دندانپزشکان متعهد برای کاهش نرخ دندان پزشکی در قم را داشته. دکتر سکوتی، دندان پزشک و طلبه سطح سه می باشند. نظر دبیر مجمع بر این بود که پزشکان متعهد که آشنا به ریز و بم روابط صنف پزشکی هستند می توانند ریل گذاری نظام پزشکی را اصلاح کنند.

ـــ در جلسه انتخاب آگاهانه، مشخص بود که دکتر منان رئیسی کاملا معتقد به شهر و مسکن با الگوی اسلامی است. به قول خودشان، شهر و مسکن تمام هویت منان رییسی است. و به همین جهت مورد بغض تراکم فروش ها و … بوده. دکتر موافق توسعه افقی شهر است و می گوید کمربند فعلی شهرها امکان باز شدن را دارند. دکتر گفت توسعه عمودی شهر تهران مانع جریان هوا در شهر شده و مؤثر در آلودگی هوا و تلفات انسانی سالانه آن است. نگرانی دکتر از الگوبرداری دیگر شهرهای کشور از روند توسعه اشتباه در شهر تهران است.

ــــ استاد موسوی (دبیر مجمع هم افزایی) در جلسه انتخاب آگاهانه: برای تحول متناسب با گام دوم انقلاب نیاز داریم تا همه جوانان توانمند، امکان عرضه توانایی های خود را داشته باشند؛ کانون ارزیابی، چنین شرایطی را فراهم کرده است.

ــــ به همت بسیج معصومیه، دو جلسه داخلی گفتگو  (با عنوان انتخاب آگاهانه) با نامزهای لیست مجمع هم افزایی و نامزدهای مجلس تمدن ساز برگزار شد.

ـــ به گفته یکی از اعضای مجمع، روند ارزیابی مجمع هم افزایی، مورد تأیید سه فقیه سرشناس است.

ـــ من چون پیگیر شفافیت آراء نمایندگان بوده ام در جریان آمارهای منتشر شده از نمایندگان در سامانه شفافیت مجلس هستم. مجموع آمار عدم مشارکت و غیبت حاج آقای ذوالنوری در یک سال اخیر (آمار منتشر شده برای یک سال اخیر است) ۶۷ درصد است. توضیح ایشان این بود که با توجه به اینکه ایشان نائب رییس مجلس بوده و به این جهت گاهی در صحن حضور نداشته، این نکته در آمار ایشان لحاظ نشده (لحاظ نشده که چه مقدار موجه بوده).

ـــ حمایت مجمع هم افزایی از حاج آقای ذوالنوری برایم عجیب بود. استاد موسوی (دبیر مجمع هم افزایی) گفتند که ایشان جزو منتخبین کانون ارزیابی بوده و همچنین نظر شورای مرکزی مجمع این بوده که متناسب با دغدغه حضرت آقا، لیست متشکل از جوان و با تجربه باشد.

ـــ مجمع هم افزایی جوانان انقلابی قم، بعد از مصاحبه و بررسی تخصصی شصت نامزد در کانون ارزیابی، به حمایت از لیست سه نفره: دکتر منان رئیسی، حاج آقای ذوالنوری و دکتر سکوتی رسید. کانون ارزیابی مجمع، بستری را فراهم کرد تا نامزدهای جوانی که حمایت خاصی ندارند، امکان ارائه خودشان را داشته باشند. کانون ارزیابی مجمع (و محفلی نبودن آن) و مردمی و شفاف و پاسخگو بودن شان برایم جذاب بود. از طرفی، مجمع هم افزایی همچنان که در انتخابات شورای شهر نشان داده، شب انتخاباتی نیست و در ادامه مسیر هم بر منتخبین نظارت خواهد داشت.

برای مشاهده کانال مجمع هم افزایی جوانان انقلابی قم در ایتا کلیک کنید

برای مشاهده کانال دکتر منان رئیسی در ایتا (کانال بلد طیب) کلیک کنید

برای مشاهده کانال حاج آقای ذوالنوری در ایتا کلیک کنید

برای مشاهده کانال دکتر سکوتی در ایتا کلیک کنید

ـــ دومین دوره انتخابات مجمع هم افزایی جوانان انقلابی قم برگزار شد: برای مشاهده کلیک کنید

ـــ بعد از شفافیت آراء نمایندگان مجلس، مسئله شهر و مسکن برای من مهم است. شهر، ظرف زندگی است و فرهنگ و اقتصاد و سیاست را تحت تأثیر قرار می دهد. مکتب اسلام در زمینه مسکن و شهر، ایده های جالبی دارد.

ـــ اقرار سی نفر از نمایندگان مجلس یازدهم به ضعف در ارتباط مستمر با رأس و بدنه جریان انقلاب: برای مشاهده کلیک کنید

ــــ از انتخابات مجلس ۹۸ تا کنون پیگیر شفافیت آراء نمایندگان مجلس در بسیج معصومیه بوده ایم. این طرح، فراز و فرودهای بسیار داشت و به طرح شفافیت قوای سه گانه تبدیل شد. طرح شفافیت قوا چندین مرتبه بین مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان رفت و آمد کرد. در حال حاضر، آخرین تغییرات این طرح در کمیسیون شوراها و صحن مجلس و مجمع تصویب شده و منتظر بررسی شورای نگهبان است. نسخه فعلی، مطلوبیت های ما در زمینه شفافیت آراء نمایندگان را تأمین کرده است.

ــــ اقدامات مثبت مجلس یازدهم؛ مطرح شده در جلسه دکتر خضریان (نماینده فعلی تهران در مجلس) با بسیج معصومیه: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها… قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار… مالیات بر عایدی سرمایه… قانون جهش تولید مسکن… قانون ساماندهی مسکن و اجاره… قانون جدید بانک مرکزی… افزایش حقوق سربازی… افزایش ظرفیت پزشکی… پیگیری اجرای قانون حدنگار… .

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

اگر غم لشکر انگیزد که خون عاشقان ریزد
من و ساقی به هم سازیم و بنیادش براندازیم